گریدهای آهنربایی کدهای عددی و حروفی استاندارد شده ای هستند که قدرت مغناطیسی، مقاومت در برابر دما و اجبار آهنربا را توصیف می کنند - و انتخاب درجه اشتباه می تواند باعث خرابی تجهیزات، اتلاف انرژی یا خطرات ایمنی شود. این که آیا در حال انتخاب آهنربا برای یک موتور الکتریکی، یک دستگاه پزشکی، یک سنسور صنعتی یا یک پروژه DIY هستید، درک نمرات آهنربا مهم ترین مرحله در فرآیند انتخاب است. این راهنما هر سیستم درجه بندی اصلی را توضیح می دهد، معیارهای عملکرد کلیدی را با هم مقایسه می کند و به شما کمک می کند آهنربا مناسب را برای کاربرد دقیق خود انتخاب کنید.
برای بازدید از محصولات ما کلیک کنید: آهنربای متخلخل NdFeB
نمرات مگنت در واقع به چه معناست؟
درجه آهنربا یک کد مختصر است که سه ویژگی مغناطیسی حیاتی را رمزگذاری میکند: محصول حداکثر انرژی (BHmax)، چگالی شار باقیمانده (Br) و نیروی اجباری (Hc) - همه اینها تعیین میکنند که یک آهنربا چقدر قدرتمند و قابل اطمینان در یک محیط معین عمل میکند.
هر نوع آهنربا سیستم درجه بندی خاص خود را دارد. آهنرباهای نئودیمیم (NdFeB) از یک پیشوند "N" و به دنبال آن یک عدد (به عنوان مثال، N35، N52) استفاده می کنند، در حالی که آهنرباهای کبالت ساماریوم از عناوینی مانند SmCo18 یا SmCo26 استفاده می کنند. آهنرباهای آلنیکو از درجه 1 تا 9 استفاده می کنند و آهنرباهای فریت (سرامیکی) به عنوان C1 تا C8 یا با سری Y در استانداردهای چینی طبقه بندی می شوند.
درک اعداد و حروف در الف درجه آهنربا کد همه چیز را در مورد نحوه رفتار آهنربا نشان می دهد:
- شماره در گریدهای نئودیمیم به حداکثر محصول انرژی در Mega-Gauss-Oersteds (MGOe) اشاره دارد. N52 دارای BHmax تقریباً 52 MGOe - بالاترین درجه تجاری موجود است.
- پسوند حرف (M, H, SH, UH, EH, AH) نشاندهنده حداکثر دمای کارکرد آهنربا و درجه اجبار ذاتی است.
- بدون پسوند (به عنوان مثال، N35، N42) به معنای مقاومت دمایی استاندارد تا حدود 80 درجه سانتیگراد (176 درجه فارنهایت) است.
خواص مغناطیسی سه هسته ای در پشت هر درجه آهنربا
هر درجه آهنربا با سه ویژگی قابل اندازه گیری تعریف می شود که با هم عملکرد دنیای واقعی را تعیین می کنند: چگالی شار باقی مانده (Br)، نیروی اجباری (Hc)، و محصول حداکثر انرژی (BHmax).
1. چگالی شار باقیمانده (Br)
Br قدرت میدان مغناطیسی را که یک آهنربا پس از حذف میدان مغناطیسی ایجاد می کند، اندازه گیری می کند. این در تسلا (T) یا گاوس (G) بیان می شود، که در آن 1 تسلا = 10000 گاوس است. یک آهنربای نئودیمیوم درجه N52 دارای Br تقریباً 1.44-1.52 T است، در حالی که یک آهنربای N35 حدود 1.17-1.22 T است. Br بالاتر به معنای نیروی کشش قوی تر برای اندازه آهنربای معین است.
2. نیروی اجباری (Hc)
Hc مقاومت آهنربا در برابر مغناطیس زدایی است - چقدر سخت است که میدان آهنربا را با استفاده از نیروی مغناطیسی مخالف یا دمای بالا از بین ببریم. این بر حسب Oersteds (Oe) یا kA/m اندازه گیری می شود. تعیین درجه حرارت با درجه بالاتر (H، SH، UH، EH) با هزینه اندکی کاهش Br به اجبار بالاتری دست می یابد. برای موتورها و ژنراتورهایی که آهنربا با میدانهای مخالف قوی روبرو میشود، اجبار اغلب مهمتر از قدرت کشش خام است.
3. حداکثر محصول انرژی (BHmax)
BHmax تنها مهم ترین عدد در هر یک است درجه آهنربا . بیان شده در MGOe (Mega-Gauss-Oersteds) یا kJ/m³، نشان دهنده چگالی انرژی مغناطیسی ذخیره شده در ماده است. BHmax بالاتر به این معنی است که میتوانید از آهنربای فیزیکی کوچکتری برای دستیابی به نیروی نگهدارنده یا بالابر استفاده کنید، که در کاربردهایی که فضا و وزن محدود است - مانند موتورهای وسایل نقلیه الکتریکی، اجزای هوافضا، و لوازم الکترونیکی کوچک، بسیار اهمیت دارد.
درجات آهنربایی نئودیمیم توضیح داده شده: از N35 تا N52 و فراتر از آن
آهنرباهای نئودیمیوم قوی ترین آهنرباهای دائمی موجود تجاری هستند، و سیستم درجه آنها - از N35 تا N52 - رایج ترین طبقه بندی درجه آهنربا در مهندسی و ساخت امروز است.
پیشوند "N" مخفف نئودیمیم آهن بور (NdFeB) است. عدد زیر نشان دهنده مقدار BHmax در MGOe است. پسوند حرف اختیاری حداکثر دمای عملیاتی و کلاس اجباری را نشان می دهد:
- بدون پسوند (standard): حداکثر دمای کارکرد 80 درجه سانتی گراد
- M (متوسط): حداکثر دمای کارکرد ~100 درجه سانتی گراد
- H (بالا): حداکثر دمای کارکرد ~120 درجه سانتی گراد
- SH (فوق العاده بالا): حداکثر دمای کارکرد ~150 درجه سانتیگراد
- UH (فوق العاده بالا): حداکثر دمای کارکرد ~180 درجه سانتی گراد
- EH (بسیار زیاد): حداکثر دمای کارکرد ~200 درجه سانتی گراد
- AH (Aerospace High): حداکثر دمای کارکرد ~230 درجه سانتی گراد
| درجه | BHmax (MGOe) | Br (T) | حداکثر دما (استاندارد) | برنامه معمولی |
| N35 | 33-36 | 1.17-1.22 | 80 درجه سانتی گراد | پروژه های صنایع دستی، استفاده عمومی |
| N42 | 40-43 | 1.29-1.35 | 80 درجه سانتی گراد | حسگرها، وسایل نگهدارنده |
| N45 | 43-46 | 1.32-1.38 | 80 درجه سانتی گراد | بلندگوها، محرک ها |
| N48 | 46-49 | 1.37-1.43 | 80 درجه سانتی گراد | موتور، تجهیزات پزشکی |
| N52 | 50-53 | 1.44-1.52 | 80 درجه سانتی گراد | موتورهای با کارایی بالا، MRI |
| N42SH | 40-43 | 1.29-1.35 | 150 درجه سانتی گراد | خودرو، موتورهای صنعتی |
| N38UH | 36-39 | 1.22-1.28 | 180 درجه سانتی گراد | موتورهای EV، توربین ها |
جدول: مقایسه نمرات آهنربای نئودیمیم بر اساس BHmax، چگالی شار باقیمانده، درجه حرارت، و کاربرد معمولی.
یک معاوضه مهم: با افزایش عدد درجه (BHmax قوی تر)، آهنربا شکننده تر می شود و در برابر خوردگی حساس تر می شود. آهنرباهای N52 از نظر مکانیکی شکننده هستند و در بیشتر کاربردها به پوشش های محافظ (نیکل، اپوکسی یا آبکاری طلا) نیاز دارند. آهنرباهای N35 نسبتاً بادوام تر هستند و به راحتی قابل حمل هستند.
درجات آهنربایی کبالت ساماریوم: جایگزین با دمای بالا
آهنرباهای ساماریوم کبالت (SmCo) گریدهای آهنربایی را ارائه می دهند که در برابر دمای 350 درجه سانتیگراد مقاومت می کنند - و آنها را به گزینه ای مطلوب برای کاربردهای صنعتی هوافضا، دفاعی و گرمای بالا تبدیل می کند که در آن گریدهای نئودیمیم به طور فاجعه باری از بین می روند.
آهنرباهای SmCo در دو سری اصلی عرضه می شوند که هر کدام دارای ویژگی های درجه متمایز هستند:
SmCo سری 1:5 (SmCo5)
این گریدها (SmCo14 تا SmCo20) دارای مقادیر BHmax از 14 تا 20 MGOe هستند. در حالی که محصول انرژی مطلق کمتر از نئودیمیم است، گریدهای SmCo5 اجبار بسیار بالایی از خود نشان می دهند - معمولاً 700-900 کیلو آمپر بر متر - و آنها را عملاً در برابر مغناطیس زدایی مصون می کند. آنها تا دمای 250 درجه سانتیگراد به طور قابل اعتماد کار می کنند و در ابزار دقیق، دستگاه های مایکروویو و لوله های موج مسافرتی استفاده می شوند.
SmCo Series 2:17 (Sm2Co17)
این گریدها (SmCo22 تا SmCo32) به مقادیر BHmax 22-32 MGOe دست مییابند - نزدیک به درجههای نئودیمیم سطح پایینتر در حالی که مقاومت دمایی کامل را تا 350 درجه سانتیگراد حفظ میکنند. اجبار ذاتی گریدهای Sm2Co17 به 1600 کیلو آمپر بر متر یا بالاتر می رسد که بالاترین میزان در بین مواد آهنربای دائم تجاری است. کاربردها شامل حسگرهای موتور جت، اجزای ماهواره و ابزارهای حفاری نفت پایین چاله است.
| درجه | BHmax (MGOe) | حداکثر دما (درجه سانتیگراد) | اجبار (kA/m) | Series |
| SmCo16 | 15-17 | 250 | 700-800 | 1:5 |
| SmCo20 | 19-21 | 250 | 800-900 | 1:5 |
| SmCo26 | 25-27 | 350 | 1200-1400 | 2:17 |
| SmCo30 | 29-32 | 350 | 1400–1600 | 2:17 |
جدول: نمرات آهنربای کبالت ساماریوم بر اساس محصول انرژی، حداکثر دما و اجبار.
گریدهای آهنربایی Alnico: عملکرد کلاسیک برای پایداری در دمای بالا
گریدهای آهنربایی Alnico (1 تا 9) بالاترین دمای عملیاتی را در بین هر آهنربای دائمی تجاری - تا 540 درجه سانتیگراد - ارائه می دهند، اما با اجباری قابل توجهی کمتر از گریدهای خاکی کمیاب، و آنها را فقط برای کاربردهایی با خطر کم مغناطیس زدایی مناسب می کند.
Alnico آلیاژی از آلومینیوم (Al)، نیکل (Ni) و کبالت (Co) است - از این رو نام آن به این معنی است. عدد گرید منعکس کننده ترکیب آلیاژ و روش ساخت (ریخته گری در مقابل تف جوشی) است. گریدهای آلنیکو ریخته گری (Alnico 1-9) همسانگرد یا ناهمسانگرد هستند و مقادیر BHmax از 1.4 MGOe (Alnico 1) تا 10.5 MGOe (Alnico 9) متغیر است. گریدهای آلنیکو زینتر شده عملکرد مغناطیسی کمی کمتر اما سازگاری ابعادی بیشتری دارند.
کاربردهای کلیدی برای گریدهای آلنیکو شامل پیکاپهای گیتار الکتریک، حسگرهای آنالوگ، رلهها، بلندگوها و لولههای مگنترون است. با وجود اجبار کم (معمولاً 50 تا 160 کیلو آمپر بر متر)، آهنرباهای آلنیکو مغناطش خود را به طور قابل اعتمادی در محیط های پایدار و غیر معکوس در دماهای شدید که در آن گریدهای نئودیمیم و SmCo تخریب یا اکسید می شوند، حفظ می کنند.
درجات آهنربایی فریت (سرامیک): اسب کار مقرون به صرفه
گریدهای آهنربای فریت - طبقه بندی شده به عنوان C1 تا C8 در استانداردهای آمریکای شمالی یا Y10 تا Y40 در سیستم چینی/ISO - عملکرد مغناطیسی متوسط را با کمترین هزینه به ازای هر کیلوگرم از هر ماده آهنربای دائمی ارائه می دهند و آنها را به پرفروش ترین نوع آهنربا در جهان تبدیل می کند.
آهنرباهای فریت (سرامیکی) از اکسید آهن ترکیب شده با کربنات استرانسیم یا باریم ساخته می شوند. آنها سخت، شکننده، مقاوم در برابر خوردگی و ارزان هستند - یک کیسه 10 پوندی از مواد آهنربای فریت کسری از مواد نئودیمیم معادل هزینه دارد. مقادیر BHmax برای گریدهای فریت از 1.0 MGOe (C1) تا 4.0 MGOe (C8) متغیر است که تقریباً 10 تا 12 برابر کمتر از گریدهای نئودیمیم سطح بالا است.
| درجه (US) | درجه (ISO/China) | BHmax (MGOe) | Br (T) | بهترین حالت استفاده |
| C1 | Y10 | 1.0-1.2 | 0.20-0.23 | آهنرباهای صنایع دستی، آهنرباهای اسباب بازی |
| C5 | Y25 | 2.7-3.2 | 0.35-0.39 | موتورهای DC، بلندگوها |
| C8 | Y35 | 3.5-4.0 | 0.41-0.44 | نگه داشتن آهنربا، محافظ MRI |
جدول: نمرات آهنربای فریت (سرامیک) در استانداردهای ایالات متحده و ISO/چین با خواص مغناطیسی کلیدی.
آهنرباهای فریتی بدون پوشش در برابر خوردگی مقاوم هستند، تا دمای 250 درجه سانتیگراد را تحمل می کنند و برای کاربردهایی که حجم زیاد، هزینه کم و استحکام متوسط اولویت دارند، از جمله درزگیرهای درب یخچال، موتورهای DC کوچک در لوازم خانگی و سیستم های جداسازی مغناطیسی، انتخاب ارجح هستند.
نمرات مگنت بر اساس نوع: مقایسه عملکرد سر به سر
هنگام مقایسه گریدهای آهنربا در انواع مختلف مواد، نئودیمیم در استحکام مغناطیسی خام، کبالت ساماریوم در مقاومت در برابر دما، آلنیکو در پایداری حرارتی پیشتاز است، و فریت از نظر کارایی هزینه - هر خانواده گرید دارای دامنهای است که در آن بیرقیب است.
| اموال | نئودیمیم (NdFeB) | ساماریوم کبالت | Alnico | فریت |
| محدوده BHmax (MGOe) | 33-53 | 14-32 | 1.4-10.5 | 1.0-4.0 |
| حداکثر دمای عملیاتی | 80 درجه سانتی گراد–230°C | 250-350 درجه سانتیگراد | تا 540 درجه سانتیگراد | تا 250 درجه سانتیگراد |
| اجبار | بالا – خیلی زیاد | بسیار بالا-افراطی | خیلی کم | متوسط |
| مقاومت در برابر خوردگی | ضعیف (نیاز به پوشش دارد) | عالی | خوب | عالی |
| هزینه نسبی | متوسط–High | بسیار بالا | متوسط | خیلی کم |
| شکنندگی | بالا (شکننده) | بالا (شکننده) | کم (سخت) | متوسط (brittle) |
جدول: مقایسه بین مواد نمرات آهنربا بر اساس عملکرد کلیدی و خواص فیزیکی.
چگونه درجه مگنت مناسب را برای برنامه خود انتخاب کنید
انتخاب درجه آهنربا مناسب مستلزم پاسخ به چهار سوال است: چه قدرتی لازم است؟ آهنربا به چه دمایی خواهد رسید؟ آیا با میدان های مغناطیسی مخالف روبرو خواهد شد؟ و محدودیت اندازه و بودجه چیست؟
مرحله 1: نیروی نگهدارنده یا بالابر مورد نیاز را تعریف کنید
با نیروی مورد نیاز بر حسب پوند یا نیوتن شروع کنید. آهنرباهای نئودیمیوم درجه بالاتر می توانند نیروی کششی بیش از 600 پوند را از دیسکی با قطر فقط 3 اینچ وارد کنند. به عنوان مثال، یک آهنربای بلوکی با گرید N52 2"×1"×½"، تقریباً 110 پوند (490 نیوتن) نیروی کششی را در برابر یک سطح فولادی ایجاد می کند - داده های مفیدی در هنگام انتخاب درجه برای کاربردهای ثابت، گیره یا بلند کردن.
مرحله 2: دمای عملیاتی را ارزیابی کنید
این رایج ترین عامل نادیده گرفته شده در آن است درجه آهنربا انتخاب یک آهنربای استاندارد N42 شروع به از دست دادن دائمی مغناطش بالای 80 درجه سانتیگراد می کند. اگر برنامه شما شامل گرمای موتور، محفظه موتور یا اجاقهای صنعتی است، باید یا به درجه N42H، N42SH یا N42UH بروید - یا برای بالاترین محیطهای حرارتی به طور کامل به گریدهای ساماریوم کبالت یا آلنیکو بروید.
مرحله 3: ریسک مغناطیسی زدایی را ارزیابی کنید
کاربردهایی که در آن آهنربا توسط میدان های مخالف احاطه شده است - مانند موتورها، ژنراتورها، یا محافظ MRI - به درجه هایی با اجبار بالا نیاز دارند. در این سناریوها، انتخاب درجه ای با پسوند SH یا UH نسبت به درجه استاندارد می تواند به معنای تفاوت بین 10 سال عملکرد پایدار و مغناطیس زدایی کامل در عرض چند ماه باشد.
مرحله 4: محدودیت های فیزیکی و محیطی را در نظر بگیرید
اگر آهنربا در معرض رطوبت، آب نمک یا مواد شیمیایی قرار گیرد، مقاومت در برابر خوردگی در اولویت قرار می گیرد. گریدهای فریت و SmCo به طور طبیعی در برابر خوردگی مقاومت می کنند. گریدهای نئودیمیم نیاز به پوشش های محافظ دارند. آبکاری سه لایه نیکل-مس-نیکل استاندارد است، اما پوشش اپوکسی یا پاریلن برای محیط های دریایی یا با رطوبت بالا مورد نیاز است. شوک مکانیکی را نیز در نظر بگیرید - گریدهای آلنیکو و فریت نسبت به نئودیمیم شکننده یا گریدهای SmCo تحت ضربه احتمال تراش خوردگی یا شکستگی کمتری دارند.
برنامه های کاربردی در دنیای واقعی: کدام درجه آهنربا در کجا استفاده می شود؟
صنایع مختلف بر اساس ترکیبات منحصر به فرد خود از الزامات عملکرد، شرایط محیطی و حساسیت هزینه، به طور مداوم از گریدهای آهنربایی خاص استفاده می کنند.
- وسایل نقلیه الکتریکی (موتورهای برقی): گریدهای نئودیمیم N38UH تا N45SH استاندارد هستند. این گریدها BHmax بالا را با دمای عملیاتی 150 درجه سانتی گراد در داخل موتورهای کششی متعادل می کنند. یک واحد درایو EV ممکن است حاوی 2 تا 4 کیلوگرم آهنربای نئودیمیوم درجه بندی شده باشد.
- توربین های بادی: توربین های مستقیم محرک بزرگ از آهنرباهای نئودیمیوم درجه N35SH یا N38SH در آرایه های روتور چند بخش استفاده می کنند. یک توربین مستقیم 3 مگاواتی ممکن است از 600 تا 700 کیلوگرم ماده آهنربای نئودیمیم استفاده کند.
- تجهیزات پزشکی (MRI): سیستمهای MRI میدان بالا از آهنرباهای الکترومغناطیس ابررسانا استفاده میکنند، اما اسکنرهای MRI مغناطیسی دائمی از آرایههای نئودیمیوم درجه N50 یا N52 استفاده میکنند که میدانهای 0.2-0.7 تسلا را تولید میکنند.
- لوازم الکترونیکی مصرفی: بلندگوها، هدفون ها و موتورهای ارتعاشی گوشی های هوشمند به دلیل اندازه فشرده و چگالی نیروی زیاد، عمدتاً از آهنرباهای نئودیمیوم درجه N35-N42 استفاده می کنند.
- هوافضا و دفاع: درجات SmCo26 و SmCo30 در ژیروسکوپها، سیستمهای رادار و کنترل موقعیت ماهوارهای غالب هستند، جایی که نوسانات دما از -180 درجه سانتیگراد تا 300 درجه سانتیگراد معمول است.
- پیکاپ گیتار: درجههای Alnico 2 (تن گرم و فشرده)، Alnico 5 (تن روشن و واضح) و Alnico 8 (تن مدرن با خروجی بالا) فاکتور تعیینکننده در صدای پیکاپ گیتار الکتریک هستند - یک کاربرد کاملاً درک شده از تفاوت درجه آلنیکو در بین نوازندگان و نوازندگان.
- مهر و موم یخچال و موتورهای DC: گریدهای فریت C5 و C8 به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، پایداری ابعادی و هزینه بسیار پایین در هر واحد غالب هستند - روزانه دهها میلیون از آنها در سراسر جهان تولید میشوند.
سوالات متداول در مورد نمرات مگنت
س: آیا عدد مغناطیسی بالاتر همیشه بهتر است؟
نه لزوما. عدد بالاتر در گریدهای نئودیمیم (به عنوان مثال، N52 در مقابل N35) به معنای محصول انرژی مغناطیسی بیشتر و نیروی کشش قوی تر است - اما همچنین به معنای شکنندگی بیشتر، پایداری دما کمی کاهش یافته و هزینه بالاتر است. برای کاربردهایی که به حداکثر قدرت میدان نیاز ندارند، یک درجه متوسط مانند N42 اغلب بهترین توازن عملکرد، دوام و قیمت را فراهم می کند. همیشه نمره را با الزامات واقعی برنامه مطابقت دهید نه اینکه به طور پیش فرض با بالاترین نمره در دسترس باشید.
س: آیا آهنرباها به مرور زمان درجه خود را از دست می دهند؟
بله. همه آهنرباهای دائمی در طول زمان درجاتی از مغناطیس زدایی را تجربه می کنند، اما میزان آن به درجه و شرایط بستگی دارد. آهنرباهای نئودیمیوم با عیار بالا که در دمای اتاق و به دور از میدان های مخالف و گرما ذخیره می شوند، در طول 100 سال کمتر از 1٪ از مغناطش خود را از دست می دهند. با این حال، قرار دادن هر آهنربایی در معرض دمای بالاتر از حداکثر نامی خود - حتی برای مدت کوتاه - می تواند باعث مغناطیس زدایی جزئی فوری و غیرقابل برگشت شود که هیچ فرآیند مغناطیسی مجدد نمی تواند به طور کامل آن را تعمیر کند.
س: تفاوت بین گریدهای آهنربایی N42 و N42H چیست؟
هر دو گرید دارای مقدار BHmax یکسان (~40-43 MGOe) و چگالی شار باقی مانده (Br~1.29-1.35 T) هستند. تفاوت اصلی حداکثر دمای عملیاتی است: N42 تا 80 درجه سانتیگراد درجه بندی شده است، در حالی که N42H تا 120 درجه سانتیگراد رتبه بندی شده است. پسوند «H» نشاندهنده اجبار ذاتی بالاتری است که از طریق ترکیب آلیاژ یا پردازش اصلاحشده به دست میآید - با هزینهای تقریباً 10 تا 20 درصد نسبت به استاندارد N42.
س: آیا نمرات آهنربا در سطح جهانی استاندارد شده است؟
هم ترازی بین المللی گسترده ای در مورد تعیین درجه آهنربای خاکی کمیاب وجود دارد، اما استانداردسازی کامل نیست. استاندارد IEC 60404-8-1 و استانداردهای چینی GB/T برای NdFeB به طور گسترده دنبال میشوند، اما برخی از تولیدکنندگان از نامگذاریهای درجه اختصاصی استفاده میکنند که مستقیماً نقشهبرداری نمیکنند. همیشه منحنی مغناطیس زدایی کامل (منحنی B-H) را از تامین کننده برای کاربردهای مهندسی حیاتی به جای تکیه بر عدد درجه به تنهایی برای تایید عملکرد دقیق درخواست کنید.
س: از چه درجه آهنربایی باید برای کاربرد در فضای باز یا دریایی استفاده کنم؟
برای محیطهای بیرونی یا دریایی، بهترین گزینهها فریت (C5-C8) برای نیازهای با استحکام متوسط یا کبالت ساماریم (SmCo26-SmCo30) برای نیازهای با مقاومت بالا هستند. هر دو ذاتاً بدون پوشش اضافی در برابر خوردگی مقاوم هستند. اگر برای استحکام به درجه های نئودیمیم نیاز است، به جای آبکاری استاندارد نیکل، پوشش اپوکسی یا پاریلن-C را مشخص کنید، که می تواند در محیط های آب نمک به مرور زمان لایه لایه شود. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، به طور منظم آهنرباهای نئودیمیم را در خدمات دریایی بازرسی و جایگزین کنید.
س: آیا می توانم درجه آهنربایی را که از قبل دارم با مغناطیس کردن مجدد آن ارتقا دهم؟
مغناطیس مجدد می تواند آهنربای نیمه مغناطیسی شده را به مشخصات درجه اصلی خود بازگرداند، اما نمی تواند آهنربا را فراتر از سقف BHmax ذاتی مواد خود ارتقا دهد. درجه مغناطیسی توسط ترکیب آلیاژ و ریزساختار ایجاد شده در طول تولید تعیین می شود - نه با قدرت میدان مغناطیسی اعمال شده. برای دستیابی به درجه بالاتر، باید آهنربا را با آهنربا ساخته شده از مواد درجه بالاتر جایگزین کنید.
س: نمرات آهنربا چگونه بر قیمت گذاری تأثیر می گذارد؟
در خانواده نئودیمیم، هر درجه به سمت بالا (به عنوان مثال، N35 → N42 → N48 → N52) معمولاً 5-15٪ به قیمت هر واحد برای همان هندسه اضافه می کند. پسوندهای درجه بندی دما هزینه بیشتری را اضافه می کنند: یک N42UH می تواند 25 تا 40٪ بیشتر از یک N42 استاندارد با ابعاد یکسان قیمت داشته باشد. گریدهای کبالت ساماریوم از نظر وزنی 3 تا 5× گرانتر از گریدهای نئودیمیم معادل هستند که در درجه اول به دلیل هزینه کبالت و فرآیند پخت پیچیده تر است.
نتیجه: تطبیق درجه آهنربا مناسب با نیازهای شما
درک درجه های آهنربا فقط یک تمرین فنی نیست - پایه و اساس طراحی قابل اعتماد، ایمن و مقرون به صرفه در هر برنامه ای است که به آهنرباهای دائمی بستگی دارد.
غذای کلیدی: مجرد نیست درجه آهنربا برتر جهانی است نئودیمیم N52 انرژی مغناطیسی خام بینظیری را ارائه میکند، اما در دمای بالای 80 درجه سانتیگراد از کار میافتد و به سرعت بدون حفاظت خورده میشود. SmCo30 در محیط های 350 درجه سانتیگراد با اجبار فوق العاده زنده می ماند اما پنج برابر بیشتر هزینه دارد. Alnico 5 در پایداری در دمای بالا با خواص تونال منحصر به فرد برای کاربردهای صوتی عالی است، اما به راحتی در میدان های مخالف مغناطیس زدایی می شود. فریت C8 انتخابی مقرون به صرفه و مقاوم در برابر آب و هوا برای کاربردهای با حجم زیاد و با استحکام متوسط است.
هنگام انتخاب درجه، همیشه قبل از بهینه سازی برای نیروی مغناطیسی، از محیط عملیاتی - دما، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و قدرت میدان مخالف - شروع کنید. یک آهنربا با درجه بندی صحیح برای چندین دهه عملکرد قابل اعتمادی دارد. یک مورد نامشخص می تواند در عرض چند هفته شکست بخورد. منحنی کامل مغناطیس زدایی B-H را برای هر درجه آهنربایی که در مهندسی حیاتی استفاده می شود، مشورت کنید و همیشه به جای تکیه بر مشخصات اسمی، درجه را با داده های آزمایش تایید شده از تامین کننده خود تأیید کنید.
EN
